Afyonkarahisar’da gözleri görmediği için doğumdan sonra annesinden ayrı kalan ve vatandaşlar tarafından bulunan 2 aylık kızıl geyik yavrusu, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Veteriner Fakültesi Veteriner Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkez’inde ameliyat edildi.

AKÜ Yaban Hayatını Kurtarma, Rehabilitasyon, Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi (AKÜREM) Müdürü Doç. Dr. Emine Hesna Kandır, gazetecilere yaptığı açıklamada, yaklaşık 2 ay önce Sultandağı bölgesinde vatandaşlar tarafından bulunan yeni doğmuş bir kızıl geyik yavrusunun merkezlerine getirildiğini söyledi.

Geyik yavrusunun gözlerinin doğuştan görmediğini, bu yüzden annesinden ayrı düştüğünü düşündüklerini ifade eden Kandır, “Geyik yavrusunun bakımı, iki aylık süreçte bizim tarafımızdan yapıldı. Bu süreç zarfında, geyik yavrularına uygun metotlarla, hem biberonla hem diğer malzemelerle yavruyu besledik. ‘Umay’ adını verdikleri dişi geyik yavrusuna, daha sonra Veteriner Fakültesi Veteriner Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkez’inde katarakt ameliyatı yapıldı.” dedi.

Ameliyatı gerçekleştiren Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kamuran Pamuk, operasyonun Türkiye’de bir geyiğe yapılan ilk katarakt ameliyatı olduğunu bildirdi.

“HER İKİ GÖZDE DE KATARAKT VARDI”

Kataraktın, yaban hayvanlarında çok nadir görülen bir hastalık olduğunu dile getiren Pamuk, “Kedi köpeklerde rutin olarak yapılmakta ama yaban hayatında, vahşi hayvanlarda ilk defa karşılaştığımız bir vaka. Her iki gözde de katarakt vardı. Doğuştan iki gözü de katarakt olan bir kızıl geyik yavrusu. Bir gözünün ameliyatını yaptık. Diğer gözü ise yaklaşık bir ay sonra ameliyat edilecek.” ifadelerini kullandı.

Ameliyatın başarılı geçtiğini belirten Pamuk, ilerleyen süreçte geyik yavrusunun iki gözünün de normal şekilde görmesini umut ettiklerini aktardı.

 

KAYNAK:  milliyet.com.tr

 

23 Eylül 2017, Cumartesi 358 kez görüntülendi