Denizli’de vatandaşlar tarafından yaralı olarak bulunan vaşak rahabilitasyon merkezindeki müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Koruma altındaki hayvanın vücudunda çok sayıda saçma tespit edildi.

Denizli’de yaralı olarak bulunan vaşak, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Denizli’nin Tavas ilçesine kırsal alanda vatandaşlar tarafından yaralı ve bitkin halde bulunan ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan vaşak Denizli Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Barınma, Rehabilitasyon Merkezi’nde ilk tedavisi yapılmıştı.

Daha sonra Afyon Kocatepe Üniversitesi Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne (AKÜREM)  getirilen ve burada tedavi süreci devam eden vaşağın silahla vurulduğu belirlendi. Vücudundan çok sayıda saçma tespit edilen vaşak, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

AKÜREM Müdürü Doç. Dr. Emine Hesna Kadır, Denizli’nin Tavas ilçesinde yaralı ve bitkin halde bulunan vaşağın vücudunda çok sayıda saçma belirlediklerini söyledi. Tüm müdahalelere rağmen vaşağı kurtaramadıklarını bunun kendilerini çok üzdüğünü belirten Müdür Kandır:

“Sayıları gün geçtikçe azalan doğa için gerekli olan ve koruma altında olan bir tür olan vaşağın bu şekilde silahla yaralanması bizleri çok üzdü. Vaşaklar ülkemizde korunan hayvanlardan. Maalesef türleri nesilleri tehlike altındadır. İnsanlardan uzak ormanlık alanlarda yaşarlar. Küçük memelilere avcıdırlar. Çok büyük hayvanlara saldırdıkları da söylenir ama insana asla saldıracaklarını düşünmüyoruz. Bu değerli canlıya ateş edilmesi neslinin tehlike altında olması tabi ki, doğa içinde dönülmez bir kayıp. O nedenle biraz daha duyarlı olmaya çağırıyorum insanları. Tüm canlıların yaşam hakkı en az insanlar kadar var ve doğal dengenin önemli bir parçası” dedi.

-KAYNAK:

 

28 Eylül 2019, Cumartesi 280 kez görüntülendi